اخبار کنکور(1401 و 1402 و 1403 و 1404), مطالب آموزشی

منظورضریب درسی در کنکور چیست؟

منظورضریب درسی در کنکورچیست؟

کنکوری های عزیزی که قصد دارند در کنکور سراسری 1401 و 1402 شرکت کنند، حتما باید با مفهوم ضریب درسی در کنکور آشنا شوند و برنامه ریزی آنها مطابق با انواع ضرایب درسی خودشان باشد در این مقاله قصد داریم اطلاعات کاملی را با ضرایب رشته تجربی،رشته ریاضی و انسانی آشنا کنیم در پایان مقاله اگر دانش آموزی سوالی دارد می تواند در بخش نظرات درج کند تا پاسخگو باشیم.

مفهوم ضریب در کنکور سراسری چیست؟

دانش آموزان کنکوری که هر ساله در کنکور سراسری رتبه های تک رقمی و دو رقمی را کسب می کنند علاوه بر اینکه تلاش و پشتکار زیادی دارند در برنامه ریزی مطالعه و زمان گذاستن درس ها بسیار با دقت و منظم عمل می کنند.

در مسیر کنکوری یکی از مفاهیمی که هر دانش آموز باید بداند ضریب درسی در کنکور است که اگر داوطلبی قبل از استارت زدن برای کنکور با مفهوم و معنی دقیق این واژه آشنا نشود بهتر است که در رقابت کنکور شرکت نکند چون بازنده این رقابت می باشد.

ضریب در کنکور سراسری همان ارزش و اهمیت آن درس است که باعث شده که حل کردن یک سوال در دو درس متنوع یکسان نباشد درسی که ضریب بالاتری داشته باشد نیازمند وقت و انرژی زیادی برای مطالعه است و در کنکور تاثیر بیشتری را برای دانش آموز به ارمغان می آورد.

مفهوم ضریب در کنکور سراسری برای رشته های تجربی،ریاضی و انسانی ممکن شامل سوالات زیر باشد:

منظور از زیر گروه در کنکور چیست؟

ضریب 3 ینی چه؟

ضرایب 2 به چه معنی است؟

ضریب 4 ینی چه؟

ضریب 12 زیست شناسی ؟

نحوه محاسبه ضرایب درس ها؟

در این بخش به تک تک سوالات بالا جواب خواهیم داد تا دانش آموزی که این مقاله را مطالعه می کند با قدرت در مسیر کنکور گام بر دارد.

در کنکور سراسری هر درسی که ضریب بالاتری داشته باشد ارزش بیشتری دارد و رتبه را در کنکور سراسری به راحتی جا به جا می کند به عنوان مثال درس ادبیات فارسی دارای ضریب 4 می باشد و درس زبان انگلیسی دارای ضریب دو است پس دانش آموزی که یک سوال ادبیات را حل کند به اندازه دو تا سوال زبان انگلیسی ارزش دارد.

ضرایب درسی در تمام درشته های دانشگاهی با هم فرق دارد و ضریب ها بستگی به رشته مورد علاقه داوطلب کنکوری است ضریب ها در زیر گروه های 1 و 2و 3 با هم فرق دارد.

ضرایب درسی در کنکور رشته تجربی

در رشته تجربی و تمام رشته های دیگر زیر شاخه های نظری ضریب دروس عمومی مشترک است ولی ضریب دروس اختصاصی ها با هم متفاوت است.

رشته تجربی در 5 زیر گروه تقسیم شده و خیلی از رشته های نظیر پزشکی،دندانپزشکی، پرستاری و … در زیر گروه یک قرار دارند.

زیر گروه 2 هم می توانیم به رشته هایی نظیر بهداشت،شیمی و … اشاره کرد.

ضریب درسی در کنکور
ضریب درسی در کنکور

در موارد زیر می توانیم به رشته های دانشگاهی زیر گروه 1 و2 رشته تجربی را ببینید که از مهم ترین رشته های دانشگاهی می باشد

ضریب دروس اختصاصی در رشته تجربی
ضریب دروس اختصاصی در رشته تجربی زیر گروه 1
منظورضریب درسی در کنکورچیست؟
ضریب زیر گروه 2 رشته تجربی

ضریب دروس اختصاصی در مقایسه با دروس عمومی ها از اهمیت زیادی برخوردار است و همیشه درس های اختصاصی در رشته های نظری 3 برابر اختصاصی ها می باشد.

پس طبق فرمول زیر باید ضریب ها را حساب کرد

اختصاصی ها=3 برابرعمومی ها

 

ضرایب دروس اختصاصی رشته تجربی
زیرگروه / عناوین دروسزمین شناسیریاضیزیست شناسیفیزیکشیمی
زیرگروه 102423
زیرگروه 213424
زیرگروه 343222
زیرگروه 414232
زیرگروه 513222

ضریب 12،9،6،4،3درسی در کنکور ینی چه؟

اختصاصی ها طبق گفته قبل همیشه 3 برابر عمومی ها است که زیست شناسی در کنکور سراسری ضریب 12،شیمی ضریب 9،فیزیک و ریاضی ضریب 6 را دارد.

ضریب 12 ینی چه؟درس مانند زیست در کنکور سراسری از این بابت از اهمیت زیادی برخوردار است که بالاترین ضریب را در بین درس ها دارد.ضریب درس زیست 12 ینی اینکه اگر یک سوال زبان دانش آموز در کنکور حل کند به اندازه 6 سوال زبان انگلیسی ارزش دارد چون زبان در کنکور ضریب 2 را دارد.

ضریب 4 ینی چه؟ درسی مانند ادبیات ضریب 4 را دارد که اگر با درسی مانند زیست مقایسه کنیم اگر یک سوال زیست حل شود به اندازه 3 تا سوال ادبیات ارزش دارد به اون دلیل همیشه اختصاصی ها درصد بالاتری نسبت به عمومی ها را دارد.

اهمیت ضریب 12 زیست در کنکور تجربی

زیست شناسی در کنکور سراسری شامل 50 سوال در دفترچه رشته تجربی است و دانش آموز این سوالات را باید در در 36 دقیقه حل کند و زمان برای پاسخگو به هر سوال 46 ثانیه می باشد.

ضریب 12 زیست شناسی در کنکور از آن جهت از اهمیت ویژه ای برخوردار است که درس تخصصی و بالاترین ضریب را در بین درس ها دارد و دانش آموزی شاید بتواند درسی مانند ریاضی یا عربی و یا زبان انگلیسی را حذف کند ولی محال است که بدون زیست که با ارزش ترین درس هاس بتواند رتبه برتر شود و رشته های مانند پزشکی و دندانپزشکی و پرستاری را بیاورد

البته این نکته ناگفته نماند که هر درس در جایگاه خودش از ارش ویژه ای برخوردار است و نباید درس هایی که ضریب پایین تری دارد را بی ارزش دانست.

داوطلبانی که قصد دارند که پزشکی،دندانپزشکی و پرستاری و پیراپزشکی ها را قبول شوند زیر گروه 1 مهم است که در زیر گروه 1 زیست ضریب 12 را دارد پس در انتخاب رشته دانشگاهی این درس خیلی مهم است.

شرکت در بهترین کلاس های پزشکی

این مقاله شاید برای شما مفید باشد

ضریب شیمی در کنکور تجربی

شیمی در کنکور سراسری زیر گروه 1 برای رشته تجربی دارای ضریب 9 و برای رشته ریاضی دارای ضریب 6 می باشد درس شیمی یکی از دروس خیلی مهم برای رشته تجربی و همچنین رشته ریاضی می باشد حل کردن یک سوال شیمی به اندازه 3 تا سوال دین و زندگی از ارزش دارد.

شیمی در زیر گروه 2 رشته تجربی دارای ضریب 12 است و دانش آموزانی که به رشته های زیر گروه 2 علاقه دارند اگر این درس را در کنکور سراسری بالا بزنند به راحتی می توانند وارد دانشگاه شوند.

همچنین درس شیمی در رشته ریاضی از درس هایی است که باعث می شود رتبه ها را خیلی جابه جا کند چون اکثر دانش آموزان رشته ریاضی زیاد روی این درس سرمایه گذاری نمی کنند.

ضریب درس ریاضی در کنکور تجربی

ریاضی یک از درس ها پیچیده برای رشته تجربی می باشد که خیلی از دانش آموزها تصمیم می گیرند که این درس را حذف کنند ریاضی در بین دروس اختصاصی از ضریب پایین تری برخوردار است ولی با توجه به اینکه اینکه اکثر دانش آموزان در این درس سرمایه گذاری نمی کنند از تراز بیشتری را در بین درس ها دیگر دارد و دانش آموزی که درس ریاضی را بتواند بالا بزند به راحتی می تواند خود را از بقیه جدا کند و رتبه برتر شود.

ریاضی در رشته تجربی دارای ضریب 6 و در رشته ریاضی ضریب 12 را دارد پس به هیچ عنوان این درس را دست کم نگیرید

ضریب درس فیزیک در کنکور تجربی

فیزیک در کنکور سراسری از درس های مهم و تراز بالای رشته تجربی می باشد که دانش آموزان باید در این درس را جدی بگیرند .

این درس در کنکور سراسری در رشته تجربی ضریب 6 و در رشته ریاضی ضریب 9 را دارد.

ضریب درس عمومی ها در کنکور سراسری

ضرایب عمومی ها در رشته نظری
عنوان درسضریب
زبان و ادبیات فارسی4
فرهنگ و معارف اسلامی3
زبان عربی2
زبان خارجی2

ضرایب دروس رشته ریاضی

ضرایب اختصاصی رشته ریاضی هم در درس ریاضی 12، درس فیزیک 9 و درس شیمی ضریب 6 را دارد.

اکثر رشته های مهم نظیر مهندسی برق ،مکانیک و عمران و … جزو زیر گروه های 1 هستند که در زیر همه رشته هایی که مربوط به رشته ریاضی است را برای شما داوطلبان کنکوری آورده ایم.

منظورضریب درسی در کنکورچیست؟
ضرایب دروس رشته ریاضی زیر گروه 1
منظورضریب درسی در کنکورچیست؟
ضریب درسی زیر گروه 2 رشته ریاضی

ضریب دروس اختصاصی رشته ریاضی
زیرگروه / عناوین دروسریاضیفیزیکشیمی
زیرگروه 1432
زیرگروه 2433
زیرگروه 3323
 

ضرایب دروس رشته انسانی

رشته انسانی از رشته هایی است که دارای دروس متنوعی می باشد و در هر زیر گروه ضریبش فرق دارد و بستگی دارد که دانش آموز به کدام رشته دانشگاهی علاقه داشته باشد.

در زیر به صورت کامل به ضریب تمام دروس اختصاصی رشته انسانی اشاره کردیم.

ضریب اختصاصی رشته انسانی

شماره زیرگروه نام دروسضرایب 
زیرگروه 1علوم اجتماعی1 
زبان و ادبیات فارسی4 
زبان عربی4 
تاریخ و جغرافیا1 
فلسفه و منطق3 
روانشناسی1 
اقتصاد1 
ریاضی2 
زیرگروه 2علوم اجتماعی3 
زبان و ادبیات فارسی2 
زبان عربی1 
تاریخ و جغرافیا1 
فلسفه و منطق1 
روانشناسی2 
اقتصاد2 
ریاضی4 
زیرگروه 3علوم اجتماعی2 
زبان و ادبیات فارسی2 
زبان عربی1 
تاریخ و جغرافیا1 
فلسفه و منطق2 
روانشناسی1 
اقتصاد3 
ریاضی4 
زیرگروه 4علوم اجتماعی2 
زبان و ادبیات فارسی2 
زبان عربی1 
تاریخ و جغرافیا3 
فلسفه و منطق2 
روانشناسی3 
اقتصاد2 
ریاضی3 
زیرگروه 5علوم اجتماعی3 
زبان و ادبیات فارسی2 
زبان عربی1 
تاریخ و جغرافیا1 
فلسفه و منطق3 
روانشناسی3 
اقتصاد2 
ریاضی3 
 

ضریب درس ها در کنکور چگونه محاسبه میشود؟

ضریب درسی در کنکور
ضریب درسی در کنکور

فرمول دقیق محاسبه نحوه تاثیر ضریب درسی در کنکور بسیار پیچیده است که فقط سازمان سنجش می تواند به صورت کاملا دقیق حساب کند چون تراز در بعضی از درس ها بسیار زیاد است و همین امر باعث شده که علاوه بر ضریب درسی تراز هم در حساب کتاب رتبه داوطلب کنکوری تاثیر داشته باشد.

هر سوالی که در کنکور سراسری داوطلب حل می کند ضربدر ضریب می شود به عنوان مثال یک سوال زیست ضربدر 12 و یک سوال ادبیات ضربدر 4 می شود و بعد از حساب کردن تمام ضرایب درس هایی که تراز بالاتری دارند هم در ضریبی ضرب می شود.

شاید سوال شما این باشد که کدام درس ها دارای تراز بالاتری می باشد معمولا در رشته تجربی درس ریاضی و عربی و در رشته ریاضی درس عربی و شیمی تراز بالاتری دارد چون خیلی از دانش آموزها در این درس مشکل دارند و نمی توانند درصد بالاتری بزنند.

ضرایب مخفی در کنکور سراسری چیست؟

در ادامه آبدیت می شود …

منبع: موسسه حرف آخر

سوالات متداول موسسه حرف آخر

1) ضریب درسی در کنکور سراسری چه تاثیری دارد

برای اطلاعات کامل وارد مقاله شوید

2)آ ضریب درسی برای کنکور 1402 به چه شکلی حساب می شود؟

در کنکور سراسری 1402 عمومی ها حذف می شود ولی برای اختصاصی ها ضریب ها مانند قبل می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *