اخبار کنکور(1401 و 1402 و 1403 و 1404), مطالب آموزشی

چگونه زیست شناسی را بخوانیم تا فراموش نکنیم؟

چگونه زیست شناسی را بخوانیم تا فراموش نکنیم؟

از مهم ترین دروس رشته تجربی، زیست شناسی است و شما باید برای قبولی در کنکور این درس را به بهترین شکل بخوانید. خیلی از افراد برایشان سؤال شده است که چگونه زیست شناسی را بخوانیم تا فراموش نکنیم؟ درجواب این سؤال ما برای شما مقاله‌ای کامل آماده کردیم. درس زیست از دروس اصلی و سخت رشته تجربی است، اگر می‌خواهید در این رشته موفق شوید باید درس زیست را به صورت مفهومی بخوانید.

برخی از دروس نیاز به پایه قوی دارند و شما باید پایه را به صورت بسیار قوی یاد گرفته باشید در صورتی که دروس زیست شناسی نیاز به پایه ندارد و شما با خواندن و تست زدن فراوان می‌توانید به راحتی به این درس تسلط پیدا کنید.

نحوه خواندن فصل های زیست شناسی

در جواب سؤال چگونه زیست شناسی را بخوانیم تا فراموش نکنیم؟ باید گفت که برای تسلط به درس زیست شناسی باید مراحل زیر را رعایت کنید، این مراحل برای خواندن یک فصل از زیست است، برای تسلط به زیست شناسی نباید عجولانه رفتار کنید و با صبر و تلاش می‌توانید به موفقیت برسید. از مراحل خواندن فصل به فصل زیست عبارت‌اند از:

 • در مرحله اول شما باید یک دور به صورت کلی فصل را بخوانید.
 • در مرحله دوم باید تیترها را بررسی کنید و آنها را به صورت تیترهای تستی مطالعه کنید.
 • در مرحله سوم باید به کتاب درسی مراجعه کرده و با دقت به جزئیات توجه کنید.
 • بعد از این مراحل باید درسنامه تستی را مطالعه کنید.
 • در این مرحله شما باید شروع کنید به تست زدن و سپس جواب تست‌ها را مطالعه کنید و نکات را از آن استخراج کنید.
 • همین مراحل را برای تمامی فصل‌ها ادامه دهید و تکرار کنید، سپس 24 ساعت صبر کنید و بعد به سراغ تست‌ها رفته و خودتان را محک بزنید و تست‌های مفهومی لازم را دوباره بزنید.
 • در آخرین مرحله شما باید خلاصه نویسی کنید.

این مراحل در جواب سؤال چگونه زیست شناسی را بخوانیم تا فراموش نکنیم بسیار پاسخگو است اما امکان دارد شما زیست را حفظ کنید و از مفهوم آن جدا شوید در ادامه به شما نکات مفهومی خواندن را یاد آوری خواهیم کرد.

چگونه زیست شناسی را بخوانیم تا فراموش نکنیم؟

چگونه زیست شناسی را بخوانیم تا فراموش نکنیم؟
نحوه مطالعه زیست

قبل از جواب دادن به این سؤال شما باید بدانید که نمی‌توانید در درس زیست شناسی به صورت حفظی موفق شوید و باید آن را به صورت مفهومی یاد بگیرید پس سؤال را نیز می‌توانیم این‌گونه بیان کنیم که چگونه زیست شناسی را مفهومی بخوانیم تا فراموش نکنیم؟

در جواب این سؤال باید گفت که این درس یک دروس توصیفی به حساب می‌آید و شما برای موفقیت باید معنای تک تک جملات آن را درک کنید و در مرحله اول باید مطالب را درک کنید اگر نتوانید متوجه معنی جملات شوید در ادامه به مشکل می‌خورید.

برای اینکه کارتان راحت شود بعد از خواندن هر پاراگراف از خودتان سؤال کنید که از این مطلب چه چیزهایی یاد گرفتید؟ یا خودتان را درگیر سؤالات بیشتر کنید و برای رسیدن به جواب سؤال تلاش کنید. به هیچ عنوان قبل از خواندن مطالب به صورت مفهومی به سراغ تست زنی نروید در این صورت انگیزه و امید خود را از دست می‌دهید.

نکاتی برای مفهومی خواندن مطالب

خیلی از افراد به جای خواندن مطالب، آن را مطالعه می‌کنند در صورتی که لازم است مطالب را به صورت مفهومی بخوانید. با رعایت کردن نکات زیر می‌توانید زیست شناسی را به سرعت یاد بگیرید و هیچ وقت هم فراموش نکنید:

 • خلاصه نویسی: اگر به دنبال خواندن مطالب به صورت مفهومی هستید باید بدانید که خلاصه نویسی باعث می‌شود تا مطالب به راحتی در ذهن شما ماندگار شود و راه بسیار مناسبی برای یادگیری نیز است.
 • خودتان معلم شوید: بهترین راه برای یادگیری این است که بعد از اینکه مطلبی را خواندید و متوجه نشدید آن را در گوگل جستجو کنید یا به سراغ کتاب‌های کمکی بروید تا به جواب سؤالتان برسید.
 • طرز درس خواندن خود را عوض کنید و از تغییر نترسید: خیلی از دانش آموزان از اشتباه و ضعف خود می‌ترسند در صورتی که باید روش مطالعه خود را تعویض کنند.
 • مکان راحتی را برای درس خواندن انتخاب کنید: مفهمومی خواندن نیاز به تمرکز دارد و اگر تمرکز لازم را نداشته باشید، نمی‌توانید در این درس پیشرفتی داشته باشید.

چگونه زیست را ترکیبی بخوانیم؟

چگونه زیست شناسی را بخوانیم تا فراموش نکنیم؟
نحوه و چگونه زیست شناسی را بخوانیم تا فراموش نکنیم؟

برای یادآوری موضوع این مقاله دوباره سؤال را تکرار می‌کنیم، چگونه زیست شناسی را بخوانیم تا فراموش نکنیم؟ در جواب این سؤال به شما گفتیم شما باید زیست را مفهومی بخوانید تا بتوانید به بهترین شکل در ذهن خود ماندگارش کنید اما به جز این مورد شما باید زیست را به صورت ترکیبی بخوانید.

در ابتدا لازم است بدانید که 3 سال زیست دبیرستان شما همگی به هم مربوط بوده است و فقط مراحل به مراحل از هر مبحث را به شما یاد داده‌اند به همین دلیل فصل‌های سال‌های مختلف به هم دیگر مربوط است و شما باید آن‌ها را کنار هم بگذارید. در قدم اول باید متوجه شوید که کدام فصل سال اول دبیرستان به دوم و سپس سوم مربوط است.

متأسفانه طراحان کنکور تمام سعی خود را می‌کنند تا سؤالات ترکیبی شگفت انگیزی را داخل کنکور بگذارند به همین دلیل شما باید ریز و درشت تمامی کتاب را بلد باشید. روش ترکیبی یعنی پیدا کردن ارتباط بین تمامی کلمات هر فصل، پس نکته دومی که باید رعایت کنید، ترکیبی خواندن زیست شناسی است.

به جز انتخاب زیست شناسی شما باید بتوانید با آن ارتباط برقرار کنید و اگر از تجربه بقیه افراد استفاده نکنید در این صورت راه طولانی در پیش دارید تا بتوانید تجربه کسب کنید.

بهترین کلاس های پزشکی

این مقاله شاید برای شما مفید باشد

کلام آخر

حالا که جواب سؤال چگونه زیست را بخوانیم تا فراموش نکنیم را گرفتید باید بتوانید با زیست شناسی ارتباط برقرار کنید و برای گرفتن این ارتباط باید برنامه ریزی دقیق ریخته شود. دقت داشته باشید که تنها خواندن زیست شناسی ملاک نیست شما باید بتوانید در تست زدن نیز دقیق عمل کنید. برای قبولی در کنکور تجربی شما باید در زیست که یکی از دروس تخصصی و مهم است، رتبه خوبی بیاورید.

قبولی در رشته تجربی نسبت به رشته‌های دیگر سخت‌تر است و شما نه تنها باید زیست شناسی را به درصد بالایی بزنید، بلکه باید در دروس دیگر نیز رتبه خوبی کسب کنید.

منبع: مشاوران حرف آخر

2 نظر در “چگونه زیست شناسی را بخوانیم تا فراموش نکنیم؟

 1. Sara گفت:

  من به جرأت میگم با پکیج های زیست حرف آخر و اساتید مطرح آقایان شعبانی و شاکر…زیست عین آب خوردن میشه. دو ماه پیش من پکیج کامل زیست رو تهیه کردم شکر خدا الان زیست شده نقاط قوتم …. از مشاور بی نظیرم خانم فاطمه ژیانی ممنونم که همیشه در کنارم هستن و هدفگذاری که برام انجام دادن پزشکی هستش … منتظرم باشین که تک رقمی ۱۴۰۱ از آن منه 💪

 2. شایسته گفت:

  آموزش های آقای شاکری و شعبانی عالیههههه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *